صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۱۱۹۴
ديروز: ۲۰۹۵
اين ماه: ۶۴۳۹
از ابتدا: ۱۷۶۱۷۹۰


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۰۱ دی ۱۳۸۶
گزارشي ازجشنوراه داستان كوتاه كوتاه اصفهان و سفر يك روزه مان

1-وقتي تماس گرفتند و گفتند كه داستانت در جشنواره اصفهان برگزيده شده است ، اولش كمي تعجب كردم اما بعد با تمسك به حدس و گمان ها فهميدم كه مقدر بوده است نام من هم در اين جشنواره باشد پس اين را به فال نيك گرفتم مثال همان ضرب المثل معروف كه آب نطلبيده مراد است ... با اين همه در رفتن به اصفهان دو به شك بودم مهرباني دست اندركاران جشنواره فراوان بود و وصف ناشدني و اين خودش انگيزه محكمي بود كه تصميم به رفتن بگيري درست در قلب روز هاي پر دلهره اي كه پشت سر مي گذاري و خوشبختانه در نهايت خاطره اين سفر شد التيام همه روز هايي كه به سختي و التهاب گذشته بود و انگار اين سفر نطلبيده قرار بود قوت قلبي باشد برايت تا باز هم بنويسي بي انديشه فردايي كه شايد تلخ باشد ...
2-بليت اتوبوسمان براي ساعت هفت صبح بود . وقتي از خانه بيرون زديم برف سنگيني مي باريد . چيزي مثل كولاك . و خيابان ها عروس شده بودند . دست همديگر را گرفته بوديم و مي فشرديم . هوا سوز بدي داشت . كمي پشيمان بودم از تصميمي كه براي سفر گرفته ام . اما همين كه اتوبوس راه افتاد و روي حرير سفيد برف سر خورد و از شهر خارج شد آرامشي مهربان روي دلم نشست و دلخوشي اين كه به سفري مي روم كه قلمم برايم به ارمغان آورده است وجودم را پر كرد : سفر براي شركت در جشنواره داستان كوتاه كوتاه اصفهان . اين كه بهزاد هم همراهم بود و اين كه انگار خدا خواسته بود بعد از مدت ها دلتنگي براي سفري كه آرامم كند و خستگي ام را بتكاند اين سفر ناخواسته برايم مهيا شود همه و همه شيريني سفر را دو چندان مي كرد .
3-همه چيز در اصفهان عالي بود . مهرباني برگزار كنندگان و تشريفات و دوستان صميمي و خوبي كه آنها هم برگزيده جشنواره بودند . مراسم اصلي و حتي جمعه اي كه براي خودمان بوديم . رها در ميدان نقش جهان زير نور گرم آفتاب سخاوتمند شهر . و مغازه صميمي مردي كه داشت همان جا سفره قلمكار قالب مي زد و از پشت شيشه ازش فيلم برداشتيم و وقتي قدم به مغازه اش گذاشتيم صداي قلقل كتري روحي كوچكش روي بخاري سرريز شد توي گوشمان و گرماي مهرباني كه آن مغازه داشت مثل نوازشي بود خاطره انگيز از اين سفر سراسر پر خاطره . و آن پرنده هاي مهاجر نجيب و سفيد رنگي كه زاينده رود را مزين كرده بودند . پرنده هايي كه خرده هاي كيكي را كه برايشان مي ريختم با اشتياق مي خوردند . چقدر دوست داشتني بود اين منظره و چقدر دلم مي خواست نوازششان كنم . اين بار موفق شديم شب زاينده رود را هم ببينيم . و انعكاس نور سي و سه پل را در دل رودخانه آرام ... چيزي مثل رويا ... تصويري انگار از بهشت . و راستي كه زمستان اصفهان هم زيباست . اين شهر گويي شهر چهار فصل است ...
4-پيام آقاي خاتمي به جشنواره پيام شيريني بود كه بيش ازهر چيز ديگر در اين سفر دلگرمم كرد به ادامه مسيري كه از كودكي برگزيده ام : نوشتن ... مخصوصا آنجا كه به پيوند ميان داستان و تاريخ اشاره مي كند گويي تلنگري به روحم مي نوازد كه راهت را درست آمده اي : " براي جست و جو در عمق جان شيفته انسان ، در طول تاريخ داستان راهنمايي خوب و آينه اي صادق است . انسان رويا ها ، اميد ها ، آرزو ها ، هراس ها ، اشتياق ها و دلواپسي هايش را در جان اساطير ، افسانه ها ، حماسه ها و داستان ها دميده است . از اين رو داستان روايت تاريخ هم هست ، روايتي صيقل يافته ، نرم و موثر . روايتي كه زمختي ، درشتي و جسميت تاريخ را ندارد اما بدون شك مي توان روح تاريخ زمانه و زواياي نهفته در جوامع را در وراي آن جستجو كرد " و يعني آنچه ما مي نويسيم در اين روز هاي هراس و بيم و اميد هم روزي تاريخ زمانه مان را بازتاب مي دهد ؟ هيچ دلگرمي براي من بالاتر از پاسخ مثبت به اين پرسش نيست ...

۵-داستان هاي برگزيده همه شيرين و دلنشين بودند اما من بيش از همه از داستان دلتنگي هاي اژدهاي شهر بازي خوشم آمد كه نويسنده اش آن را با آن لحن پر از دلتنگي پاي تريبون خواند و حسي از تعليق و غم را روي دلمان جا گذاشت .

۶-ارحام صدر را پيش از اين نمي شناختم . ظاهرا از هنرمندان به نام عرصه تئاتر است كه به ويژه در اصفهان شهرتي بسزا دارد . پيرمردي بزرگوار و فهميده و تقريبا از نوادر روزگار . وقتي از بالاي سن پايين مي آمدم با مهرباني خاصي نگاهم مي كرد و آفرين مي گفت و محكم كف مي زد . اين كار را براي همه مي كرد . انگار همه چيز برايش مهم بود . خيلي مهم . و شايد همين بود كه قدر و ارزشي فراوان به او بخشيده بود . اين كه فقط خودش را نمي ديد و انگار دوست داشت ديگران را تشويق كند . وقتي پاي تريبون در سخنراني اش گفت كه هيچ چيز نبايد شما جوانان را از راه مقدسي كه در پيش گرفته ايد بازدارد حس خوشايندي وجودم را در بر گرفت كه غم روز هاي گذشته را تكاند . غمي كه از لحن كاسبكارانه ناشران و بي مهري ارشاد و معلق ماندن سرنوشت داستان هايم زخمي ام كرده بود انگار ...

۷-موسيقي سنتي برنامه هم از آن ملودي هاي دلنشين و فراموش نشدني بود . صداي خواننده قوي و پر طنين بود و نوازندگان هم ماهر.توي آن تاريك روشن سالن آن صدا مثل نوايي ماندني از خاطره سفر روي روحم نشست .

۸-علي دهباشي از مهمانان ويژه مراسم بود.سخنراني خوبي كرد درباره جايگاه جمال زاده در ادبيات معاصر. و روايت هايي بريده بريده از دشواري هاي زندگي اين نويسنده نامدار ايراني در فرنگ كه كوبنده و غم انگيز بود . به نظر مي رسد نويسندگان ميهني مان را كمتر مي شناسيم.و اگر اين قبيل برنامه ها با معرفي و تحليل آثار چنين نويسندگاني همراه باشد گام بلندي براي نيل به اين مقصود برداشته ايم .
۹-رهاورد سفر تكاپو براي نوشتن است و بيشتر خواندن و ممارست كردن . راه ، راه پر سنگلاخي ست اما لذتي در اين دشواري مي تپد كه در هيچ عرصه اي نمي بينم . دست كم براي خودم .
۱۰-پسرك هم در اين سفر حسابي مدارايم را كرد . آرام بود و صبور . مثل هميشه . احساس مي كنم بهترين پسر دنيا را دارم .

۱۱-اينجا و اينجا مي توانيد گزارش جشنواره را بخوانيد .اين هم گزارش خبرگزاري مهر از جشنواره . و همچنين گزارش خبرگزاري فارس .

[ساعت ۰۲:۱۸ ]   نظر شما(۹)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است