صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۱۰۷
ديروز: ۲۷۷۲
اين ماه: ۱۰۷
از ابتدا: ۱۷۲۳۵۱۶


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۰۷ فروردين ۱۳۸۶
عيدانه يك دانشجوي گرفتار

۱- امروز هم مهمان داریم اما من فرصت کردم در همین اندک زمان صبح بخشی از مقاله فتوت در دوره صفویه را تایپ کنم .( خدا را شکر که دیشب برای مهمان ها بیش از اندازه لازم غذا درست کردم و حالا به جای پای اجاق ایستادن می توانم هم کتاب بخوانم هم مقاله بنويسم و هم وبگردی کنم ! ) موضوع مقاله برای خودم خیلی جالب است و فکر می کنم نوشتن آن در این مدت محدود و ناچیز تنها با اتکاء به قصه حسین کرد شبستری و برخی فتوت نامه های شاطری و خبازی بازمانده از عصر صفوی و مثنوی گل کشتی معروف ظلم در حق چنین موضوع بکری ست اما چه می شود کرد که فشار کار های دانشگاه طوری ست که گاهی علیرغم میل باطنی ام مجبورم برای رهایی از فشار ناتمام ماندنش و پایان مهلت ارائه سوژه های ناب را بسوزانم و حسرت بخورم و به سوگشان بنشینم . اما در مجموع این مقاله چیز بدی هم نشده و می توانم آن را بیسی بدانم که در آینده روی آن بایستم و کار کنم و پر و بالش دهم البته هنوز تکمیلش نکرده ام و جای کار خیلی دارد وخب باز راضی ام که از این اندک فرصت ها خوب استفاده کرده ام . این هم طرح مساله مقاله :

 آنچه بررسي فتوت را در عصر صفويه ممتاز و برجسته مي سازد ، رسوخ انگاره هاي مبتني بر فتوت در ميان حلقه هاي توده هاي مردم است . همه گير شدن اين نماد هاي پهلواني در واقع گونه اي مبارزه با جبر و ناامني روزافزوني ست كه ريشه در معادلات بي فرجام سياسي و عقيدتي اين روزگار دارد . برآمدن حاكميتي مبتني بر گونه اي نگرش غاليانه شيعي – علوي در دل تاريخي سنتي ، يادآور نماد هاي لجام گسيخته اي از مبارزات پراكنده اي بود كه در دوره تيموريان بال و پر گرفته بود و با نهضت سربداران در دوره مغول حيات واقعي خود را پيدا كرده بود . چنين ميراثي كه تا سال ها و سده ها در سيطره گروه هاي اپوزيسيون قرار داشت اكنون در راس هرم ايستاده بود . اين تحول آفريني تاريخي آفريننده شكاف هاي عميقي در جامعه بود . مناقب خوانان و فضايل خوانان اكنون در سير مبارزه خود به سوي گونه اي ستيز آشكار تر سوق داده شده بودند . منازعه آشكار تشيع رسمي شده با تسنن كهن فضايي از بيم و هراس مي آفريد و به بحران هاي ديرينه دامن مي زد . چنين بستر هايي از اين دوره ، تاريخ اجتماعي پاره پاره و آشفته اي ترسيم مي كند كه تنها با تشكل هاي مردمي قادر به رفو كردن پارگي هاي خويش است ، درست به همين دليل است كه در اين دوره مردم به سوي تشكيل نهاد ها و در واقع گونه اي جمع گرايي و همدلي متقابل متمايل اند . كوشش براي پيوستن به نحله هاي پهلواني از سوي عامه مردم نمادي از چنين واكنش روانشناختي ويژه اي است كه به شكل گونه اي مبارزه مدني خود مي نماياند .  در اثر چنين كشش و كوششي ست كه براي نخستين بار فتوت نامه هاي بازمانده از دوره هاي پيشين نيز در اين دوره به شكل گسترده اي تحرير مي شوند و در نسخه هاي متعدد كتابت شده و دست به دست در ميان عامه مشتاق مردم مي چرخند . قهوه خانه ها به مراكزي براي گردهمآيي گروه هايي از اصناف تبديل مي شود و شكل نهادواره آيين هاي فتوت گره خورده با اصناف را باز مي گشايد . از ديگر سو گروهي از عياران شرافت ركابداري شاه شيعه را بر مي گزينند و در اين راستا به رقابتي تنگاتنگ با يكديگر نيز بر مي خيزند . از اين ديدگاه به نظر مي رسد فتوت به عنصري نمادين و كليدي در تاريخ اجتماعي اين روزگار تبديل شده و اهميت مضاعفي نسبت به ديگر ادوار تاريخ ايران پيدا كرده است .

۲- امسال نتونستیم سفر بریم . گاهی که بارون میاد هوای شمالو می کنم که دو سال پشت هم دم عید رفتیم و از طبیعت فوق العادش بهره بردیم . اونم درست توی روزای خلوت اواخر اسفند ماه ... اما امروز با خوندن مطلب پرستو به این فکر افتادم که اگر فشار درس و کار های تلنبار شده ای که بی رحمانه به تعطیلات نازنینم ارجاعشون دادم فرصتی دست داد بزنیم به خیاباون و بریم یک دل سیر تهران گردی کنیم .  

[ساعت ۰۲:۱۴ ]   ...(۰)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است