صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۷۹۷
ديروز: ۱۰۸۸
اين ماه: ۱۷۷۳۴
از ابتدا: ۱۷۲۰۵۴۹


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۲۰ دی ۱۳۸۷
درباره یک کتاب مربوط به روش شناسی تاریخی

مطالعه روش تحقیق در رشته تاریخ از جمله امور سهل و ممتنعی ست که پرداختن به آن جستجویی ژرفانگرانه می طلبد چرا که اولا ماهیت دانش تاریخ به گونه ای ست که روش شناسی را به چالش می طلبد و از دیگر سو تا امروز آثار کارآمد و در خوری در این عرصه به رشته تحریر در نیامده است . البته در سال های اخیر تکاپوهای جدی و ارزنده ای در این گستره صورت پذیرفته است که امیدوارم در پست های آتی درباره این روزگار طلایی روش شناسی تحقیق در تاریخ بیشتر و بهتر بنویسم .آنچه در این پست قصد اشاره بدان دارم برآیند مطالعه دو کتاب و یا به زبان بهتر دو جزوه موجز درباره تحقیق تاریخی ست که این روزها مطالعه کرده ام با این توضیح که این نوشتار یک نوشتار تحلیلی نیست و صرفا به نقل یافته های من از این دو کتاب و یا در واقع ذکر فهرست وار نکته های جالب توجه آن اختصاص دارد . کتاب نخست مقدمه ای بر روش تحقیق در تاریخ نام دارد که نویسنده آن کیتسن – کلارک معرفی شده است ، ترجمه اوانس اوانسیان که از سوی انتشارات اساطیر و در سال 1362 چاپ شده است . نکاتی که در این کتاب خواندم نکات چندان کلیدی و راهگشایی نبود اما از آنجا که بسیاری از این موارد را در عمق پژوهش رساله خود لمس کردم به دلم نشست . از جمله اشاره نویسنده به مقوله زمان و اهمیت آن در یک کار پژوهشی وزین است که به محقق اجازه می دهد با فراغ بال به مطالعه و گردآوری همه مواد خام و داده های مورد نیاز بپردازد : " وقتی در بحبوحه تحقیقات خود هستید ممکن است به خاطر از دست دادن فرصتی به منظور کسب اطلاعات لازم غبطه بخورید این امر به کرات پیش می آید و شاید هم باید پیش بیاید ... اگر برنامه کار با دید وسیع طرح ریزی نشده باشد نه تنها مقام واقعی شما به عنوان یک محقق کامل در دنیای دانش مسجل نخواهد شد بلکه با شکست مواجه می گردد ( ص 26 ) از دیگر سو کلارک به موضوع تاثیر پذیری از مطالعات و مآخذ اشاره می کند که ارایه نظریه پردازی مستقل را از محقق می گیرد . فکر می کنم اگر راه استفاده از مطالعات را بدانیم دچار این معضل نمی شویم اما در این جمله کوتاه کلارک نکته نغزی نهفته است که از آن براستی راه گریزی نیست : او معتقد است نباید بیش از اندازه به مرور منابع دست دوم پرداخت چراکه یکی از عواقبش هیپنوتیزه شدن است یعنی ناخودآگاه تحت تاثیر القائات و یافته های محققان قرار گرفتن . ( ص 35) همان آفتی که نظریه پردازی های نوآورانه را در پژوهش های تاریخی عقیم می کند صرفا بدین جهت که فلان محقق برجسته در این زمینه صاحب نظر است و به فلان نتیجه مشخص رسیده است .

از جمله نکات ارزنده ای که در بخش هدف از تحقیق به چشمم آمد این جمله کلیدی و مهم بود که گرچه در روش شناسی علمی جایگاه خاصی ندارد اما به نظر من در موفقیت و مقبولیت یک اثر پژوهشی بسیار موثر است چراکه اهمیت آن را با همه وجود حس کرده ام چه آن گاه که کار تحقیقی ای را برای کسب نمره انجام داده ام و چه آن گاه که تنها با عشق به دانستن بیشتر و کشف روزنه ای ولو ناچیز به مطالعه و پژوهش پرداخته ام : اگر جز کسب مدرک علاقه دیگری ندارید همان بهتر که به هیچ وجه به تحقیقات تاریخی نپردازید . اگر احساس کنید که موضوع مورد پژوهش شما ناشی از علاقه باطنی خودتان برای کشف حقیقت است در آن صورت نه زحمت های شما به هدر خواهد رفت و نه وقت دیگران را تلف خواهید کرد زیرا فقط پی بردن به حقایق موضوع حایز اهمیت است. (ص ۲۵ )

نکته دیگر که فکر می کنم داوران مقالات علمی همایش ها به ویژه باید به آن توجه کنند تا مقاله ای را صرفا به جهت تکراری بودن موضوع رد نکنند در این جملات کلارک نهفته است : امکان دارد بعدا متوجه شوید که محقق دیگری روی همان موضوعی که وقت و نیروی فراوانی را صرف آن کرده اید کار زیادی انجام داده است در این صورت نباید ناامید شد و ضمنا در این مرحله از تحقیق نباید هدف خود را تغییر دهید امکان دارد که هدف و شیوه تحریر و بررسی او با شما تفاوت فاحشی داشته باشد و دیگر اینکه شما هم به اندازه آن محقق در این تحقیق محق هستید . هیچ محققی نسبت به هیچ موضوع تاریخی حق انحصاری ندارد . (ص۳۲) درباره این کتاب حرف های دیگری هم دارم که مجال کوتاه این صفحه امکان انتقال آن را نمی دهد ...

 اما کتاب دیگری که همین روزها مطالعه اش را تمام کردم ، آشنایی مقدماتی با روش تحقیق در تاریخ نام دارد که رسول جعفریان در سال 1366 آن را به رشته نگارش در آورده است و مرکز چاپ و نشر سازمان تبلیغات اسلامی آن را چاپ کرده و به بازار کتاب روانه کرده است . توضیحات مربوط به این کتاب را برای جلوگیری از طولانی شدن این پست ، در پست آتی خواهم آورد .
پی نوشت مربوط به کارن : هر روز شیرین تر و دوست داشتنی از دیروزت می شوی کوچولوی معصوم من . و وابستگی من به تو چند برابر . می دانم که این روز ها هر طور که هست باید درس بخوانم اما باز هم حاضر نیستم لحظه ای تنهایت بگذارم . کنارت می مانم و تماشایت می کنم که آرام آرام در حال قد کشیدنی . داری برای خودت مرد می شوی پسرکم . هفته پیش کنارت بودم تو با ماشین قرمزت که خیلی دوستش داری بازی می کردی و من هم با خیال راحت که سرت گرم است و کاری به کارم نداری سرم را کرده بودم توی کتاب که یکهو دیدم سرت را موقع بازی کشیده ای به موکت و گریه می کنی بغلت که کردم مثل همیشه آرامشدی اما بعد دیدم که خراش کوچکی روی پیشانی قشنگت نشسته و تو با آن قرص چشم های صبورت نگاهم می کنی . بوسیدمت . نه یک بار که ده ها بار و به خودم لعنت فرستادم که چرا وجودم را وقف تو نمی کنم . لحظه ای که صورت مثل ماه تو زخم شده من سرم توی کتاب بوده است درس می خوانده ام برای خودم و تو ... عجب تناقضی ست میان ارزو های ما آدم های امروزی هم تو را می خواهم با همه وجود و برای همه لحظه های زندگی هم شدن خودم را پیشرفتم را ... کاش زمان همه چیز را حل کند نازنین من . زمان ... زمان ... زمان ...

[ساعت ۰۲:۳۰ ]   ...(۸)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است