صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۷۹۳
ديروز: ۱۰۸۸
اين ماه: ۱۷۷۳۰
از ابتدا: ۱۷۲۰۵۴۵


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۱۵ دی ۱۳۸۷
نگاهی به کتاب شیخ بهایی از جبل عامل تا اصفهان

عشق به دانستن بیشتر درباره دوره صفویه مرا بر ان می دارد که هر کتابی که در این عرصه به چاپ رسیده است تورق کنم . به برگه دان ها که می رسم فکر می کنم ذهن من هنوز سنتی است که به جای کامپیوتربه برگه دان رجوع می کنم اما واقعیت این است که برگه دان ها را صمیمی تر می بینم با آن برگه های پوسیده چرکمرد شده شان . کتاب تازه ای که برای مطالعه انتخاب می کنم شیخ بهایی از جبل عامل تا اصفهان نوشته شهاب الدین دمیر چی ست . با این شوق که کتاب در خوری درباره آثارو حیات شیخ بهایی خواهم خواند کتاب را امانت می گیرم اما تورق کتاب در همان آغازین لحظه ها موید آن است که با اثری ضعیف روبرو هستم اثری که توجه بایسته و شایسته ای به موضوع مورد ادعای خود ندارد . بخش عمده ای از کتاب را تیتر ها و عناوینی در بر می گیرد که هیچ ارتباط مشخص  و نهادینه ای با موضوع اصلی ندارد و اتفاقا حجم زیادی از اثر را به خود اختصاص می دهد محقق موفق نشده است میان آنچه از روزگار صفویه روایت می کند با آنچه هدف اصلی او از نگارش این اثر است پیوند منطقی و هدفمندی برقرار کند و به این ترتیب در موارد متعددی کاملا به بیراهه رفته است اما هدف من نقد این کتاب نیست تنها توجه دادن مخاطبانم به مقدمه ای ست که بر این کتاب نوشته شده است و من در آن نکته نغزی درباب اهمیت تحقیق و یادگیری می بینم . نکته نغزی امید بخش و شادمانه . دکتر سید احمد رضا خضری در بند پایانی مقدمه کوتاهی که بر این اثر نوشته است کوشیده است نگارنده اثر را به جهت کوشش در ارایه تلاش برای یادگیری و اهمیت به تاریخ ایران آن هم در کهولت سن بستاید : آنچه در پیش رو دارید حاصل کوشش های بی دریغ آقای شهاب الدین دمیر چی است که به بهانه تدوین پایان نامه دوره کارشناسی ارشد به بررسی احوال و آثار آن دانش مرد بزرگ پرداخته است او که به رغم کهولت سن نظم و انضباط به دیگر دانشجویان دوره کارشناسی ارشد می آموخت تمام توش و توان خود را برای روشن کردن زوایای ناشناخته شخصیت شیخ بهایی به کار بسته است

روشن است که ادعای آقای خضری در باب اینکه محقق تمام توش توان خود را برای روشن کردن شخصیت شیخ بهایی به کار بسته ادعای ناصوابی ست که با واقعیت تطابقی ندارد اما آنچه در این گفتار او اهمیت دارد توجه و حمایتی ست که از محقق و کار پژوهشی اش می کند تشویق و حمایتی که با نادیده گرفتن نواقص کار نفس مطالعه و پژوهش را می ستاید و من فکر می کنم علیرغم کاستی های چشمگیری که کتاب حاضر دارد دست کم در این نکته آموزنده و درس ساز است . فکر می کنم این رویکرد می تواند الگوی درستی باشد برای همه معلمانی که با بچه های مشتاقی سر و کار دارند که به تحقیق و مطالعه عشق دارند و ممکن است به خاطر کمی سن کمی تجربه و کمی مطالعاتشان موفق به تدوین کار پخته ای نشوند .

پی نوشت : شبانه کار ویرایش بخشی از پایان نامه را دوباره از سر گرفتم.روزها کارن اصلا اجازه بررسی نمی دهد با این همه چطور حالا که صبح زود است و کارن بر خلاف همیشه سحرخیز نبوده است نشسته ام به کار به روزرسانی وبلاگ و به ویرایش پایان نامه نمی رسم خودم هم نمی دانم فکر می کنم باید چرایی این جور کارها را گذاشت به حساب دل دلم می خواهد درباره هر کتابی که پیرامون صفویه دست می گیرم چیزکی اینجا بنویسم .

[ساعت ۲۲:۵۰ ]   نظر شما(۰)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است