صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۲۲۹۲
ديروز: ۶۷۴
اين ماه: ۲۹۶۶
از ابتدا: ۱۷۵۸۳۱۷


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۲۰ آذر ۱۳۸۵
ادامه نقد 2

۱- كيوان عزيز از توجه ات ممنون . در اولين فرصت كتابي را كه نام بردي تهيه مي كنم .

۲- و ادامه نقد ...

.... دريايي با توسل به منابع تازه اي از تاريخ اين دوره دور نماي روشن تري به دست مي دهد . او موفق مي شود با استناد به مدارك قطعي و به ويژه سكه ها فرضيه خود را مبني بر مقاومت پيگير و دراز دامان ايرانيان در برابر هجوم اعراب ، مقتدرانه تر و مستند تر از ديگران به كرسي بنشاند . انگاره اي كه از سوي اغلب مورخان يا رد شده است يا ناديده انگاشته شده است . (2) از جمله دريافت هاي جال توجهي كه دريايي از همين رهگذر بدان دست مي يابد حكاكي هاي روي سكه هايي ست كه پس از نخستين حملات اعراب به فارس كه منابع از آنها به عنوان فتح فارس ياد مي كنند ، ضر شده اند . او با دقتي محققانه و با بررسي نوشته هاي اين سكه ها چنين نتيجه گيري مي كند كه مقاومت مردم در فارس در مواردي ثمر مي داده و منجر به ايجاد حاكميتي ايراني بر منظقه مي شده است :
" بر روي سكه هاي مسي بيشابور كلمه آزاد بيشابور نوشته شده است . " آزاد " مي تواند معني اسم داشته باشد و بدين ترتيب ، " بيشابور آزاد " معني مي دهد ، و يا نوشته ساده اي باشد كه اظهار مي دارد شهر بيشابور آزاد شده است . اما آنچه كه باعث اين تصور مي شود كه اين واژه يك نام واقعي است ، نه يك شعار ساده ، وجود اسامي بر روي ديگر كه هاي بيشابور است . بر روي ديگر سكه ، نام شخصي ( احتمالا حاكم محلي ) كه دارا نام داشته حك شده است و بر روي تعدادي از اين سكه ها كلمه rkh نوشته شده كه به احتمال زياد همان رواج عربي ست . اين بدان معناست كه سكه هاي حكام محلي رواج داشته ، و به نوعي اين سكه ها يا ديگر سكه هاي مشابه ، با مسكوكات در گردش ديگر حكام محلي ، به نوعي باعث سر درگمي مردم مي شده است . " ( ر . ك صص 83 و 84 )
دريايي در اثر خود كه مشخصا به بررسي وضعيت ايالت پهناور و كليدي فارس اختصاص دارد ، با همين موشكافي هاي علمي ست كه موفق مي شود نتيجه گيري قاطع و نسبتا تازه اي كند كه همانند روزنه اي بر بازشناسي تاريخي اين روزگار به كار ديگر پژوهندگان نو پرداز نيز خواهد آمد :
" در اين فصل روشن شد كه روند فتوحات ، طولاني و ناپايدار بود . اين وقايع ، بيشتر به خاطر مقاومت هاي محلي در برابر قدرت خليفه بود ، اما به دليل رقابت هاي داخلي اعراب ، فرصت بيشتري در اختيار چنين شورش هايي قرار مي گرفت . علاوه بر آن ، فقط در اواخر قرن هفتم و اوايل قرن هشتم ميلادي بود كه آرامش نسبي برقرار شد ، اما خيلي زود به وسيله انقلاب عباسيان از ميان رفت . سپس مقاومت در برابر فاتحان ، گيرايي خود را از دست داد و عهد آخر الزمان آغاز شد . " ( ر . ك ص 79 ) در همين بند پاياني ست كه دريايي جسورانه ادعاي ديگري را پيش مي كشد و آن همانا استفاده از تعبير نو و تازه " از بين رفتن گيرايي مقاومت در برابر فاتحان " در برابر عبارت نسبتا مشهور تر و جا افتاده تر نزديكي انديشه هاي نهفته در قيام عباسيان براي ايرانيان تحت فشار و موالي در جستجوي رهايي است . گرچه به نظر مي رسد دريايي تمركز خود را بر منابع و نگاشته هاي زردشتي قرار داده و از اين منظر به موشكافي اين رويداد اهتمام ورزيده است اما با اين همه نوع نگاه او بسيار جسورانه و جستجو گر است . او به جاي اين كه به بررسي روحيه اجتماعي غالب ايرانيان و نوع نگاه آنها نسبت به پديده هاي ساختار شكنانه بعدي تاريخ كه كمي تكراري ست ، بپردازد كوشيده است در فصل بعدي كه به گونه اي نمادين ، به عنوان فصل فرجامين اثر وي نيز برگزيده شده است ، زنجيره رويداد هاي بعدي را از دريچه نگاه زردشتيان معتقد و مقيد و اغلب اندوهگين و شكست خورده و منزوي به قضاوت بنشيند .
۳- از این که نتوانستم در افتتاحیه همایش مکتب اصفهان شرکت کنم . خیلی غمگین شدم . بدبختانه کلاس داشتم و غیبت ها هم که دیگر داشت سر به فلک می گذاشت .

[ساعت ۲۱:۳۶ ]   ...(۱)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است