صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۱۲۸۸
ديروز: ۲۷۶
اين ماه: ۳۰۹۷۸
از ابتدا: ۱۷۵۴۳۸۷


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۰۱ خرداد ۱۳۹۱
مطالعاتی از جنس دیگر...

۱-ادامه مطالعاتم درباره نشانه شناسی و کاربرد آن در مطالعات تاریخی:

پژوهش تاریخی بر مبنای رویکردهای نظری، عرصه ای ست که مطالعه تاریخ را هدفمند تر و جستجوی نتایج کاربردی تر تاریخ پژوهی را میسر و هموار می سازد. نشانه شناسی از جمله فراخ ترین این رهیافت های نظری ست که به اسکلت پژوهش تاریخی، ماهیتی نظام مند می بخشاید و به ویژه آن گاه که تاریخپژوه در صدد آن است که از بستر متون به معناکاوی بپردازد و از چنین رهگذری به مطالعه ای جامعه شناختی بپیوندد، کارآیی و اهمیتی فزون تر می یابد؛ روشن است که نشانه شناسی با تاکیدی که بر نقش مایه های بصری دارد، از یک سو می تواند به محققان تاریخ در مطالعه متون بصری تاریخی مددرسانی کند، - عرصه ای که از آن می توان به مثابه یکی از بستر های مغفول مانده تحقیقات تاریخی یادکرد- و از این منظر متنیت تاریخ پژوهی را از انحصار و محدودیت متون نوشتاری برهاند؛ و از دیگر سو نشانه شناسی، با ساختار و فربهی نظری خود، زمینه را برای بازجست نقش و تاثیر جزئیات بر کلیت موضوع مورد پژوهش، هموار می کند. اما آنچه بر ارزش روشی نشانه شناسی در حیطه پژوهش های تاریخی می افزاید، هدف معناکاوانه ای ست که در این روش دنبال می شود و به محقق تاریخ این امکان را می دهد که از دریچه نشانه ها، برای متنیت تاریخی معناآفرینی کند و یا دست کم به جستجوی اندک مایه های معنایی برخیزد.

چنین قابلیت هایی در دل روش نشانه شناسی، کمک شایان توجهی به شالوده شکنی نوشتار های تاریخ پژوهانه ای ست که به دلیل غفلت از روش های کارآمد و همچنین قلت داده های تاریخی، باز می کوشند دورنمایی از تاریخ اجتماعی را در خود منعکس سازند؛ مطالعه تاریخ اجتماعی بی عنایت به متون بصری تاریخ، مطالعه ای سترون و نافرجام خواهد بود. دیوار نگاشته ها، نقاشی ها و تذهیب ها و طلااندازی ها و مسکوکات، چشم انداز هایی از تفکر و نگرش مردم را در گستره تاریخی سراسر سیاسی و نظامی در کالبد خود جا داده اند. و نشانه شناسی دروازه های گشاده ای ست که پژوهش در این عرصه را به تاریخ هدیه می کند. و از سوی دیگر این امکان را به محقق می دهد که آنچه را در تاریخ دریافت کردنی نیست از پس رمزگان ها و نظام های نشانه ای بازجوید.

به طور کلی هدف و مقصود نشانه شناسی، مطالعه نظام های نشانه ای مانند زبان ها، رمزها، نمادها، نشانه های علامتی و ... است و نادیده گرفتن چنین نظام هایی در تحلیل تاریخی، ستم به دانش تاریخ است. نشانه شناسی از این منظر که به درک واقعیت های عینی جهان و تاریخ مدد می رساند در مطالعات تاریخی هم اهمیتی مضاعف می یابند اگر هدف محقق بازجست معنامندی پدیدار های تاریخی باشد، نشانه شناسی یکی از بهترین روش های کارآمد است که با ایجاد معنی و یا به تعبیر بارت با فرایند معنی دار شدن سر و کار دارد.(فرهنگ عامه.ص153)

۲-مرور احساساتم رو دوست دارم.حتی وقتی خیلی احساس تنهایی کنم.تجربه یک دوست داشتن فراتر از زندگی مادی هر روزه، موهبت بزرگیه که شاید نصیب همه آدم های دنیا نشه.وقتی خدا این موهبت رو بهت بخشید باید با همه وجودت پاسدارش باشی.واز این پاسداشت احساس شکستن، خستگی و فرسودگی بهت دست نده.چندروز پیش وقتی با کسی که خیلی هم عزیز و بزرگواره،درباره محبت های فراتر از زندگی زمینی حرف می زدم تعبیر خیلی قشنگی درباره انواع محبت و عشق به کار برد درباره عشق فیلیا حرف زد.عشقی پر از دهش و بی تمنا و خواهش...رسیدن به این مرحله آزادگی و وارستگی زیادی می خواد.نمی دونم میشه چنین احساسی رو در روابط با آدم های معمولی هم به کار برد یا نه البته منظورم عشق مادرانه و خواهرانه نیست که در چنین احساساتی هم همواره مطالبه ای هست.اما فکر می کنم چیزی که باید در چنین احساساتی ارج نهاده بشه، بی خواهش بودن نیست بلکه درک نوع مطالبه و چرایی خواهش هاست.گاهی برای خودت خواهشی داری و گاهی برای عمیق تر کردن رابطه.از مخاطبت میخوای با تو همراه بشه در ژرف کردن احساساتت.ودوستیت و اگر این همراهی نباشه ممکنه خسته بشی.طغیان کنی...نمی دونم چرا این حرف ها رو اینجا می نویسم در حالی که دلم می خواد اینجا صفحه ای برای بازخوردهای مطالعاتم باشه شاید این احساسات و این بعد از زندگی من هم بخشی از مطالعاتم باشه...و من در هراس از دست دادن و به دست آوردن شورمندم همچنان که هابز می گوید: تنها شور زندگی من هراس بوده است...

[ساعت ۰۱:۱۷ ]   نظر شما(۳)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است