صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۷۹۵
ديروز: ۱۰۸۸
اين ماه: ۱۷۷۳۲
از ابتدا: ۱۷۲۰۵۴۷


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۱۲ دی ۱۳۸۷
جهان دوست داشتنی صفویه شناسی و صفویه پژوهی

مطالعاتم را کاملا روی دوره صفویه متمرکز کرده ام . دنیای پیچیده و دالان پیچ در پیچی ست حیات تاریخی ایران زمین در روزگار حاکمیت این خاندان . ژرفانگری در فکت های تاریخی مربوط به این سده ها روزنه های گشوده شده به روی افق فراخی ست که شناخت هر لایه از آن نیازمند سال ها بازکاوی اندیشه ها و بازسازی تاریخ است آن چنان که کالینگوود بدان باور دارد . بازسازی ماکتی از یک پیشینه پر رمز و راز تاریخی . امروز داشتم فکر می کردم که شایسته و بایسته به نظر می رسد که از مطالعاتم چکیده جامعی تهیه و تدوین کنم که در ژرفای پژوهش هایی که درباره این بریده تاریخی به دست خواهم گرفت روشنگرانه و روشمندانه به یاری ام بشتابد . غوطه ور در همین افکار به مقاله ای برخوردم از منصور صفت گل ارایه شده در همایش ایران زمین در گستره تاریخ صفویه که در سال ۸۳ و به همت دانشگاه تبریز برگزار شده است . مقاله ای تحت عنوان جهان صفویه شناسی  زمینه ها روند و گرایش ها ( یک بررسی مقدماتی ) . صفت گل در این مقاله کوشیده است تصویر موجزی از مجموعه مطالعات صفویه شناسی چه در ایران و چه در گستره جهانی ترسیم کند اما کار وی نقائص عمده ای دارد که اتکاء به عبارت داخل پرانتز یعنی یک بررسی مقدمانی هم توجیه کننده این نقائص نیست . از جمله این که فکر می کنم بی مناسبت نبود اگر صفت گل می کوشید ضمن ارایه این گزارش فشرده با نگاهی نقادانه و موشکافانه به تحلیل تبیین و معرفی جامع تری از آثاری که درباره جهان صفوی به رشته تحریر در آمده است بپردازد و خواننده را با عصاره ای از مهم ترین پژوهش های مربوط به این گستره اشنا کند . یکی از نقائص این مطالعه گذشتن از نام راجر سیوری صفویه شناس انگلیسی ست که گرچه انتقاداتی به کار علمی و زاویه دید وی در عرصه علمی و در میان صفویه پژوهان مطرح شده است اما به جهت برخی ابداعات و خوش فکری هایی که در باب مطالعات خود به خرج داده است مقام شامخی دست کم از نگاه من در مطالعات صفویه شناسی دارد . (من که از مقاله جالب توجه سیوری در باب اسماعیل های دروغین و زاویه دید تازه و محققانه سیوری هم لذت وافی بردم و هم ایده گرفتم . )از دیگر سو به نظر می رسد ایجاز مقاله در بخش مطالعات محققان ایرانی کمی به حیثیت تاریخ پژوهانه ما ایرانیان درباره تاریخ صفویه لطمه وارد کرده است اما با این همه مقاله صفت گل را مقاله ارزشمند و در خوری می دانم چرا که ضمن توجه به موضوعی مهم و پربها کوشیده است مخاطبان را با گستره وسیعی اشنا کند که در کار پژوهش و یا دست کم سمت و سو بخشی به پژوهش ها مدد می رساند . به شخصه از روزنه این مقاله با پژوهنده ارزشمند ژاپنی که مطالعه عصر صفویه را وجهه همت خود ساخته یعنی ماساشی هانه دا آشنا شدم و با توجه بیشتر دریافتم که مقالاتی هم از این محقق ژاپنی ترجمه شده است از جمله می توان به این مقاله اشاره کرد : ویژگی بافت شهر اصفهان در اواخر دوره صفوی . ترجمه نزهت احمدی . میراث جاویدان . شماره ۳۳ و ۳۴ و از دیگر سو صفت گل در این مقاله موفق شده است تاریخچه دقیق و مفیدی از سراغاز ژوهش های صفویه شناسانه در میان غیر ایرانیان ارایه دهد تصویری که با ایجاز و هنرمندی در یک مقاله کوتاه مجموعه ای از اطلاعات کارآمد را گنجانیده است .

خلاصه کلام این که تلاش و همت استاد عزیز صفویه شناسی دکتر منصور صفت گل را ارج می نهم و فکر می کنم فتح باب ایشان درباره شناخت صفویه شناسان و گستره صفویه پژوهی فتح بابی جذاب و پر کشش است چنان که من نیز به شوق همین فتح باب خواهم کوشید حین مطالعاتم تجربیات و دریافت هایم را از آثار صفویه پژوهان در این بستر و یا دیگر عرصه ها ارایه دهم تا این عرصه رهیافتی باشد به روی پژوهش هایی هدفمند تر در این عرصه وسیع و فراخ .

پی نوشت:مطالعه در کنار پسرکوچولو لذت بخش تر از همیشه است گاهی فکر می کنم این فرشته الهام بخش حتی کمک می کند که با انگیزه بیشتری بخوانم و بخوانم و بخوانم شاید یک دلیل محکمش این باشد که از صمیم قلب دلم می خواهد به مادرش افتخار کند که وقتش را بیهوده هدر نمی دهد و تا می تواند می خواند تا بیشتر بداند و یاد بگیرد . البته بماند که او هم تا دلتان بخواهد شیطنت می کند . از در و دیوار بالا می رود و گاهی هم مثل امروز کلی بهانه گیر و عنق می شود هرچند که باز هم شیرین و محبوب و نازنین مامان است . خب کوچولوی من حق دارد گاهی حسابی حوصله اش را سر می برم اما او فهمیده تر از آن است که عشق مرا به دانستن و خواندن درک نکند . دیگر برای پاره کردن کتاب ها خیز بر نمی دارد پسرک دنیای کتاب ها دوست دارد و می داند که چه بخواهد و چه نخواهد مادر و پدرش با کتاب زندگی می کنند . کاش پسرک دوست داشتنی من هم در آینده اهل کتاب و مطالعه شود بی توجه به بی عدالتی ها و بی مهری هایی که در حق اهل مطالعه در این مملکت می شود ...

[ساعت ۱۲:۱۰ ]   از نظرات شما بهره مند می شوم (۲۱)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است