صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۷۹۴
ديروز: ۱۰۸۸
اين ماه: ۱۷۷۳۱
از ابتدا: ۱۷۲۰۵۴۶


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۲۳ دی ۱۳۸۷
باز هم درباره روش تحقیق

مطالعه جزوه روش تحقیقی که رسول جعفریان سال ها پیش به تدوین آن همت گماشته است شاید در میان تلی از کتاب های قوی و ارزشمندی که این روزها درباره تاریخ و تاریخ پژوهی و به ویژه در رویکرد به فلسفه تاریخ به نگارش درآمده و چاپ شده اند ، نکته خاص و در خوری نداشته باشد اما به نوبه خود راهگشا و مفید است . از جمله مباحث مهمی که جعفریان در اهمیت روشمندی مطالعه تاریخی به آن اشاره می کند بحث حایل ها در مطالعات تاریخی ست وی در این زمینه به صراحت می نویسد : بین ما و حوادث حایل هایی وجود دارد که تنها به توسط آنها و از طریق آنها می بایست به شناخت واقعیات تاریخی بپردازیم . ( ص 7 ) به نظر می رشد کوشش در فراگیری یک روش سنجیده تاریخی برای شناخت هر چه بهتر و موثر تر این حایل ها به کار می آید . از دیگر سو جعفریان به تحقیق در مفردات حوادث برای تحلیل مجموعه آنها نیز اشاره می کند و معتقد است یکی از مهم ترین کارهای محقق ، تحقیق برای کشف صحت و سقم مقدمات یا مفرداتی است که برای تبیین موضوع مورد تحقیق بدان نیازمند است . ( ص 9 )در ادامه نویسنده به اهمیت نقد اسناد اشاره می کند و معتقد است گرچه در تاریخ نگاری اسلامی به مقوله نقد توجهی درخور شده است اما این نقد بیش از هر چیز  تنقید اسناد منحصر در روایات فقهی بوده است . ( 13 ) وی نقد اسناد را در توجه به این امور می داند : تشخیص روایت واحد و یا متواتر / ارتباط اسناد با هم / ارزیابی اسناد / ارزیابی مربوط به شناخت عینی و ذهنی راوی در ارتباط با نقل واقعه / نقش راوی و ناقل در واقعه تاریخی / و توجه به مقوله ای که از آن تحت عنوان فضایل نویسی نام می برد بدین معنا که مورخ کوشیده است به جای روایت درست و واقعی تنها به تمجید و اغراق در تمجید بپردازد .  (ص 17 ) از دیگر سو جعفریان نقد درست را دربرگیرنده نقد روای نیز می داند که در موارد زیر خلاصه می شود : آشنایی با فکر و اندیشه راوی در نحوه ارزیابی حوادث / / شناخت رابطه افراد سند با اصل حادثه / ارتباط راوی از نظر زمانی با حادثه / شناخت تاریخ حیات مولف و حتی تاریخ دقیق تالیف کتاب / نوع اتهامات / نحوه ارتباط جغرافیایی مولف با متن و مواردی از این دست .
گرچه گزارش فوق به خاطر شتابزدگی عجیب و غریبی که این روزها آن را تجربه می کنم جامع و کامل نبود اما فکر می کنم دست کم این فایده را داشت که به محققان تاریخ و به ویژه علاقمندان به مطالعه روش تحقیق اثبات کنم که مطالعه هیچ اثر و جزوه ای را در این زمینه از دست ندهند .

پی نوشت : برف را خیلی دوست ندارم چون معمولا آدم را خانه نشین می کند مخصوصا اگر پسرکوچولویی داشته باشی که نگران سلامتی اش باشی پسرکوچولویی که از نعمت شیر مادر محروم است و در نتیجه در برابر سرماخوردگی آسیب پذیر تر . اما با این همه فکر می کنم با دیدن آدم برفی و گلوله های گرد برف توی مشت پدر و مادرش ذوق زده خواهد شد . پسرک نازنین من خیلی طبیعت دوست است این را از نگاهش که آسمان را می کاود فهمیده ام . دیروز برایش یک موتورسیکلت قرمز کوچولو خریدیم که زیاد دوستش ندارد از آن اسباب بازی های ارزان قیمتی ست که اگر خریدی و پسرک تحویلش نگرفت متضرر نشده باشی افزون بر این این روزها وضع مالی هم اجازه نمی دهد برایش چیز های بهتری بخریم . همیشه فکر می کردم وقتی بچه دار می شوم که بتوانم بهترین ها را برایش تهیه کنم اما واقعیت این طور نشد و مگر فرقی هم می کند . کارن کوچولوی ما از همین حالا دارد نشان می دهد که چقدر صبور و قانع است . زیاده خواه و نق نقو نیست و این نشان می دهد که خدا واقعا دوستمان داشته است . گاهی نزدیک به نیم ساعت توی بغلم می نشیند و با چرخ های اتوبوس کوچولویش بازی می کند بدون اینکه بهانه ای بگیرد و چیز دیگری بخواهد . چقدر در کنارش خوشبختم . خدایا شکر ...

[ساعت ۰۰:۲۹ ]   نظر شما(۲)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است