صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۸۴۸
ديروز: ۱۰۸۸
اين ماه: ۱۷۷۸۵
از ابتدا: ۱۷۲۰۶۰۰


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۱۲ بهمن ۱۳۸۶
درباره نقد و تاریخ

روز های سرد بهمن ماه در حال گذرند . روز هایی که اغلب پر دلهره  و غم انگیزند . چرایش را نمی دانم اما پر از دلتنگی اند . از فعالیت های این روز هایم پس از دوره ای از رخوت و کرختی تقریبا راضی ام : مقاله ای که در بررسی جهان نگری رستم الحکما در دست تحقیق داشتم تقریبا کامل شده است . البته هنوز نیازمند اصلاحات و دخل و تصرف هایی هست اما تقریبا سنگینی بارش را از روی دوشم برداشته ام و حالا می توانم با فراغ بال بیشتری به مقاله بررسی بیت الحکمه ها بپردازم . اما آنچه انگیزه ای شد برای نوشتن این پست صبحگاهی مطالعه کتابی ست که بنا به توصیه ف دال عزیز می خوانمش : قربانی باد موافق ، داستانی از محمد طلوعی که نشر افق منتشر کرده است . کتابی که رد پای تاریخ را بر پیشانی خود دارد . تاریخی پر ازدحام و تامل برانگیز . بریده هایی از حیات حزب پر هیاهوی توده در ایران . و مشحون از صحنه های تاریخی ناب . راستش باید بگویم لذت وافری بردم از خواندن کتاب . هر چند که به نظرم نثر بیش از حد در قید و بند به نظر رسید و می توانست روان تر از این ها باشد و افزون بر این  مطالعه کتاب تمرکز زیادی از خواننده می طلبد . این ها را گفتم تا شما را برای نقد این اثر به مقاله جامع و کاملی ارجاع دهم که ف دال نازنین درباره این کتاب نگاشته است و از جمله نقد های محکم ، علمی و دقیقی بوده است که تاکنون خوانده ام .
اما من در میان مطالعات این روز هایم چیز هایی هم درباره نقد خواندم که البته بیشتر به انگیزه دغدغه های تاریخ به سراغشان رفته بودم وگرنه در گستره نقد ادبی فاقد هرگونه دانشم . آنچه در زیر می خوانید بریده هایی از کتاب ساختار و تاویل متن . بابک احمدی . نشر مرکز . چاپ هشتم . تهران . 1385
است ، کتابی نسبتا حجیم اما پر محتوا که البته فرصت مطالعه کامل آن دست نداد اما تا آنجا که امکانش بودم کوشیدم از نکات برجسته آن بهره ببرم . بیشتر مطالبی که انتخاب کرده ام با پست های قبلی مشترک است اما به نوبه خود تازه و بدیع هم هست ، به ویژه در عرصه ای از نقد که رویارویی تاریخ و ادبیات را به چالش می کشد و گاه به حمایت از آن می پردازد :
در گستره نقد ادبی بر اساس تاریخ حیات مولف فرمالیست های روسی از جمله نظریه پردازان مهمی به شمار می روند که موضع گیری جالب توجهی نیز در این حیطه دارند : فرمالیست های روسی ثابت کردند که دگرگونی صرفا نتیجه کنش و واکنش عناصر درونی متن نیست ، بل فرآورده ی دگرگونی در قانون ژانر های ادبی هم هست که بیشتر با جابجایی اجتماعی یعنی با دگرگونی هایی در زندگی اجتماعی همراه است . ( ص 43 ) در واقع یکی از مهم ترین نکته ها در روش کار فرمالیست ها جدا کردن متن از تاریخ بود . ( ص 44 )
اما نظریه  آخن بام : وی درباره ی جدایی از تاریخ در مقاله ی محیط ادبی نخست این پیشنهاد را مطرح کرد که گزینش و مفهوم سازی واقعیت ها در یک نظام همواره به نظریه ای تاریخی یا دیدگاهی خاص از تاریخ وابسته است . او سپس این حکم هگلی را اثبات کرد که همواره حقایق تاریخی در پرتو ادراک امروزی ما قابل شناخت هستند و تاریخ روشی ویژه است برای پژوهش زمان حاضر به یاری حقایق برگزیده ی زمان گذشته ... آخن بام روش کسانی را که می کوشند تا از راه مناسبت های اجتماعی ، مناسبات درونی متن را شرح دهند نادرست خواند و نوشت این روش به گونه ای ژرف روانشناسیک است و هنر در آن کمترین اهمیت را داراست . ... او معتقد بود ادبیات همچون هر دستگاه منظمی از حقایقی که متعلق به نظمی دیگر هستند ریشه نمی گیرد ، از این رو نمی تواند به چنان حقایقی تقلیل یابد . ( ص 44 )
و اما نظریه یاکوبسن : یاکوبسن در سخنرانی هایش در دانشگاه مازاریک در برنو ( چک اسلواکی ) درباره عامل مسلط به اظهار عقیده پرداخت . " در این سخنرانی یاکوبسن عامل مسلط را چنین تعریف کرد : محتوای متمرکز اثر هنری که حاکم ، مسلط و دگرگون کننده سایر عناصر است . سلطه ی آن در حکم تضمین یکدستی ساختار اثر است ... می توانیم عامل مسلط را نه تنها در آثار ادبی یک هنرمند یا در قانونی شعری یا در مجموعه ضوابط مکتب شعری خاصی بل در هنر دورانی خاص که به مثابه یک کل مطرح می شود نیز باز یابیم . ( ص 78 )  

[ساعت ۲۱:۳۱ ]   نظر شما(۱)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است