صفحه اول | معرفی کتاب | داستان‌ها | تماس با من | RSS
جستجو در وبلاگ
موضوعات
روزانه
شعر
داستان
معرفي كتاب

بايگانی
مهر ۱۳۹۵
شهريور ۱۳۹۵
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهريور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تير ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
ارديبهشت ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهريور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تير ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
ارديبهشت ۱۳۹۰
فروردين ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهريور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تير ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
ارديبهشت ۱۳۸۹
فروردين ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهريور ۱۳۸۸
فروردين ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهريور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تير ۱۳۸۷
ارديبهشت ۱۳۸۷
فروردين ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهريور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تير ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
ارديبهشت ۱۳۸۶
فروردين ۱۳۸۶
اسفند ۱۳۸۵
بهمن ۱۳۸۵
دی ۱۳۸۵
آذر ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
مهر ۱۳۸۵
شهريور ۱۳۸۵
مرداد ۱۳۸۵
تير ۱۳۸۵
خرداد ۱۳۸۵
ارديبهشت ۱۳۸۵
فروردين ۱۳۸۵
اسفند ۱۳۸۴
بهمن ۱۳۸۴
دی ۱۳۸۴
آذر ۱۳۸۴
آبان ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
شهريور ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
تير ۱۳۸۴
اسفند ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
دی ۱۳۸۳
آذر ۱۳۸۳
مرداد ۱۳۸۳
تير ۱۳۸۳
خرداد ۱۳۸۳

پيوندها
حضور حلوت انس
سیب ترش
گاهنبار
فرزانه دوستی
مترسک مزرعه
ماهروز
در امتداد سکوت
پاگرد
روزنوشت های خزر
فریاد خرداد
نیم دایره
ققنوس خاکستری
خوابگرد
ادبیات داستانی و مبارزه با سانسور
نامه هاي قديمي
ناتور
ناتاشا امیری
خبرگزاري ميراث فرهنگي
لیلا صادقی
چسب زخم
چو غلام آفتابم
گردون ادبي
آينه
با کره اسب های باد که شمعدانی را می نوشند
غول سبز
نداحسامی
گرگ صابونی

بازديدکنندگان
امروز: ۸۴۴
ديروز: ۱۰۸۸
اين ماه: ۱۷۷۸۱
از ابتدا: ۱۷۲۰۵۹۶


ASP-Rider 1.6

Tarrahan

--: لينک‌ها :--

بايگانی

۰۷ بهمن ۱۳۸۶
رهیافتی بر پژوهش های مربوط به تاریخ نگاری

۱-داشتن رویکرد های تازه به گزینش سوژه های پژوهشی تازه در گستره دانش تاریخ ، مستلزم بررسی گذرای تحولاتی ست که در عرصه مطالعات و کنش های فرهنگی به ویژه در حیطه نقد صورت پذیرفته و همانند دستاوردی به ما رسیده است . خلائی که در عرصه مطالعات بنیادین تاریخ نگاری و تفسیر متون تاریخی به چشم می خورد موید آن است که دانشجوی تاریخ و یا اساسا هر محققی که به تاریخ علاقمند است می تواند با غور در این پیشینه وارد عرصه تازه ای از مطالعه و درک و دریافت شود که چه بسا نقطه های تاریک و مبهمی را نیز روشنایی بخشاید . مجموعه مطالبی در زیر می خوانید ، تکه پاره هایی ست از یک مطالعه جسته و گریخته درباره رویکرد هایی نسبت به متن ( بخوانید متن تاریخ بالاخص ) گرچه به نظر می رسد بیشتر این رویکرد ها مباحث ادبی را نشانه گرفته اند اما به نوبه خود به شدت تاریخی شمرده می شوند چراکه به ویژه در تاریخ سرزمین ما تاریخ نگاری حتی تا سده های اخیر پیوندی ناگسستنی با ادبیات داشت و متون تاریخ نگاری به مثابه متونی صرفا ادبی به بوته مطالعه سپرده می شد و کشف لایه های تاریخی از پس این ادبیات محوری کار را بر محقق تاریخ که می کوشد خود را با نظریه علم شمردن تاریخ همسو سازد ، دشوار می کرد . به هر حال در ذهن من به عنوان دانشجوی تاریخی ما به ازاء های فراوانی برای این تحلیل های ظاهرا ادبی در مطالعات تاریخی این روز هایم وجود دارد ، آنچه فصل مشترک بیشترینه این نظریه پردازی هاست تلاش برای پیدا کردن نقطه اشتراکی برای تاثیر گذاری تاریخ به مثابه پس زمینه بر نوشتار و جهت دهی به سیر تاریخ نگاری ست . گرچه من در این گفتار صرفا به یافته ها و نقل قول ها بسنده کرده ام اما امیدوارم در مقاله ای که درباره بافت نوشتاری و جهان نگری نگارنده رستم التواریخ در دست نگارش دارم برای همه این رویکرد ها محملی مناسب بیابم و موفق شوم با اتصال علمی این تکه پاره ها کل منسجی بیافرینم که قادر باشد روزنه ای بر مطالعات تاریخ نگارانه بگشاید . فعلا به این پراکنده گویی ها می پردازم تا اهمیت موضوع بر خودم نیز آشکار شود و با داشتن این پس زمینه کلی به مطالعه ای جامع بپردازم  :
نقد جدید و فرمالیسم اخلاقی : یکی از نخستین مقالات تی . اس . الیوت با عنوان " سنت و قریحه فردی (1919) شاید به تنهایی اثرگذار ترین نوشته در نقد انگلیسی – امریکایی بوده است . الیوت در این مقاله دو نکته بخصوص را مورد توجه قرار می دهد : وی تاکید می کند که نویسندگان باید حس تاریخی داشته باشند – یعنی حسی از آن سنت نوشتاری که خود را باید در آن قرار دهند ؛ و این که چنین حسی باعث تقویت فرآیند غیر شخصی شدن هنرمند می شود ؛ فرایندی که چنانچه هنر بخواهد غیر شخصی و به علم نزدیک شود باید آن را داشته باشد . .. الیون در یک عبارت معروف دیگر در مقاله ای دیگر ( هملت ، 1919 ) اثر ادبی را همبسته عینی  Objective Correlativeتجربه ای می داند که موجد آن شده است : نوعی باز آفرینی غیر شخصی که موضوع مستقل توجه است . ( صص 25 و 26 )
نقد جدید : اما نقد جدید ، صرف نظر از خاستگاه اجتماعی – فرهنگی آن ، از جنبه مفروضات و عمل به روشنی تعریف شده است : این مکتب با زمینه پیدایش آثار ادبی – زمینه های تاریخی ، زندگینامه ای ، روشنفکری و نظایر آن – سر و کاری ندارد ؛ به مغالطه های نیت نویسنده یا تاثیرگذاری علاقه ندارد صرفا به خود متن و زبان ساماندهی آن می پردازد ؛ در پی معنای متن نیست بلکه می خواهد بداند متن چگونه خود را بیان می کند . ( صص 29 و 30 ) اصحاب مکتب نقد جدید بر این عقیده بودند که وحدت یک متن در ساختار آن است و نه در قصد مولف . اما این وحدت قائم به ذات ، پیوند های پنهانی نیز با مولف دارد ، زیرا از دیدگاه آنها نمایشگر نوعی قانون کلامی پیچیده است که با شهود مولف درباره جهان مرتبط است . فرمول بارت به لحاظ نفی این قبیل برداشت های انسان گرایانه کاملا انقلابی ست . ( ص 167 )
فوتوریست ها : فوتوریست ها ( آینده گرایان ) که قبل از جنگ جهانی اول کوشش های هنرمندانه خود را علیه فرهنگ منحط بورژوازی و به ویژه روان پژوهی محنت بار جنبش نمادگرایی در شعر و هنرهای بصری به کار گرفته بودند ، نخستین محرک را برای فرمالیسم روسی پدید آوردند . آنها موضع راز آمیز شاعرانی چون بوریسوف را که تاکید می کرد شاعر پاسدار راز هاست به تمسخر می گرفتند . مایاکوفسکی ، شاعر برون گرای فوتوریست ، ماوای شعر را نه اصول مطلق بلکه ماتریالیسم پر هیمنه عصر ماشن می دانست . اما باید توجه داشت که فوتوریست ها نیز به اندازه نمادگرایان با واقعگرایی مخالف بودند : شعار آنها مبنی بر واژه خودکفا  بر انگاره استوار و قائم به ذات واژگان ، متمایز از قابلیت ارجاع آنها به اشیا تاکید می کرد . فوتوریست ها به حایت از انقلاب برخاستند و بر نقش هنرمند به عنوان پرولتری که اشیاء هنری تولید می کند ، تاکید کردند . ( ص 46 ) عناصر درونی خودکار ( ملکه ذهن ) ... ممکن است یک واژه حماسی " به عنوان یک اصطلاح شاعرانه عمومی ، کاملا خودکار شود . در این حالت آخر ، خواننده دیگر تمهید را به مثابه یک عنصر نقشمند درک نمی کند ، بلکه مانند دریافت های معمولی ، خودکار ، بدیهی و بی رنگ می شود . آثار ادبی نظام های پویا قلمداد می شوند که عناصر موجود در آنها در مناسبات پیشزمینه ای  Foregroundو پسزمینه ای Background با یکدیگر ساخته می شوند . اگر عنصر خاصی ( مثلا اصطلاحات کهن ) در ساختمان اثر محو شود ، عناصر دیگری پیش خواهند آمد و نقش غالب را ایفا خواهند کرد ... این مفهوم پویای عنصر غالب در عین حال روش سودمندی برای تبیین تاریخ در اختیار فرمالیست ها قرار داد . تغییر و تحول صورت های شعری تصادفی نیست ، بلکه نتیجه جابجایی عنصر غالب است ... یاکوبسون این فکر جالب را نیز اضافه می کند که نظام های شعری هر دوره خاص ممکن است زیر سیطره عنصر غالبی قرار داشته باشد که از نظام غیر ادبی سرچشمه می گیرد ... اما عنصر غالب هر چه که باشد ، سایر عناصر موجود در هر متن بخصوص را سازماندهی می کند ؛ نحوه انجام کار به این صورت است که آن دسته از عناصر زیبایی شناسانه ای که در آثار دوره های پیشین به عنوان عنصر غالب در پیشزمینه بوده اند به پسزمینه فرستاده می شوند . ( صص 55 و 56 ) میشل فوکو : جریان جدید معتقد است جهان فراتر از کهکشانی از متون است ، و بعضی نظریه های مربوط به متن وارگی ، این واقعیت را نادیده گرفته اند که سخن در کار تثبیت قدرت دست دارد . ( ص 201 ) بنیانگذار این نحله نیچه است . فوکو به بعد تاریخی تغییر علاقمند است . آنچه امکان گفتنش باشد از عصری به عصر دیگر تغییر خواهد کرد . یک نظریه علمی اگر موافق اجماع نهاد ها و سازمان های رسمی متولی علم نباشد ، در زمان خودش به رسمیت شناخته نخواهد شد . ( ص 202 ) گرچه سکه کنترل معرفت غالبا به نام اشخاص خورده است ، اما مجموعه قوانین ساختاری که حوزه های گوناگون معرفت را مشخص می کند ، کاملا فراسوی خودآگاهی یک فرد واحد قرار دارد . ( ص 203 ) فوکو به پیروی از نیچه منکر آن است که ما زمانی بتوانیم معرفتی عینی از تاریخ کسب کنیم : نوشتار تاریخی همواره در دام صنایع لفظی اسیر خواهد بود و هرگز نمی تواند به یک علم تبدیل شود ... فوکو به استراتژی هایی که نویسندگان به کار می گیرند تا مفهومی از تاریخ را عرضه دارند به مثابه یک بازی صرفا متنی نمی نگرد . این قبیل سخن ها در چارچوب یک دنیای واقعی مبارزه طبقاتی شکل می گیرند ... ( ص 204 )
تاریخ گرایی جدید : تاریخ گرایان جدید بر این عقیده اند که کار فوکو راه را برای شکل تازه ای از بررسی تاریخ گرایانه متون فراهم می سازد که در عین حال مدعی کشف حقیقت هم نیست . ( ص 205 ) تاریخگرایانه جدید مانند تیلیارد می کوشند تا پیوند های متقابل میان ادبیات و فرهنگ عمومی یک دوره را درک کنند ... دو معنا برای تاریخ وجود دارد الف ) رویداد های گذشته و ب) بیان داستانی درباره رویداد های گذشته . پساساختگرایی این نکته را روشن می سازد که تاریخ همواره روایت می شود و لذا مفهوم اول قابل قبول نیست . گذشته هرگز نمی تواند به صورت ناب در دسترش ما قرار گیرد و آنچه در اختیار ما قرار دارد ، همواره نمود های آن است . ( ص 206 ) فوکو و تاریخگرایان جدید نوعی نظریه تاریخی میان متنی را مطرح می کنند که بناگزیر مداخله گر است ، زیرا به بازسازی گذشته کمک می کند . ( ص 213 )
همه رفرنس ها مربوط به کتاب ارزنده ای ست که بعد از تورق در آن دلم نیامد این اطلاعات سودمند را از آن مکتوب نکنم : راهنمای نظریه ادبی معاصر ( ویرایش سوم با تجدید نظر و اضافات ) . رامان سلدن ، پیتر ویدوسون . ترجمه عباس مخبر . انتشارات طرح نو . چاپ دوم . تهران . 1377

۲-گرچه مدت هاست منتظرم تا مجموعه مینی مال هایم تحت عنوان ملودی های نافرجام از زیر چاپ دربیاید و این اتفاق همچنان شدنی به نظر نمی رسد اما فرصت هایی همچون مسابقات گاه و بی گاه در این عرصه که این روز ها به شدت مورد توجه و اقبال قرار گرفته است محملی فراهم آورده که ملودی ها را مثله کنم و تک و توکشان را این طرف و آن طرف به انگیزه جستجوی مخاطب در معرض خوانش قرار دهم . این داستانک را برای شرکت در مسابقه  کشف لحظه  فرستاده ام .

[ساعت ۰۱:۳۹ ]   نظر شما ...(۰)

   © Copyright 2004, Abandokht. All rights reserved.                   .نقل مطالب بدون ذکر منبع و/يا لينک ممنوع است